Erkekçe ve sağlık

Stil ve moda

Yaşam

Feature

Video News

You are here

Facebook hakkında bilinmeyenler


Günümüzde sosyal ağlar hayatımızın bir parçası halini aldı ve biz her ne kadar
dirensek de zamanla bağımlısı oluyoruz. Artık Facebook profili olmayan insan neredeyse yok gibi. Başında uzun zaman geçirdiğimiz Facebook hakkındaki bilinmeyen gerçekleri sizin için araştırdık.
Siber casuslar dikkat çekici başlıklar
sayesinde Facebook hesaplarını kontrol altına alabiliyorlar. “Clickjackers” diye anılan bu casuslar, kullanıcıları kandırarak bir takım videoları kendi profillerinde yayınlamalarını sağlıyorlar. Mesela “Usame Bin Ladin’in ölümü” başlıklı videoya pek çok insan tıklıyor ve siber casuslar bu sayede Facebook kullanıcılarının hesaplarını kontrol altına alabiliyor.
En popüler Facebook sayfası 43.9 milyon hayranıyla “Texas Hold’em Poker”. Eminem, 38.7 milyondan fazla hayranıyla Facebook’un en popüler ünlüsü. Lady Gaga (36.6 milyondan fazla), Rihanna (35.7 milyondan fazla), Michael Jackson (34.6 milyondan fazla) ve Shakira (32.1 milyondan fazla) ise Facebook’un diğer en popüler ünlülerinden
FarmVille gibi online oyunları oynayarak
bu tarz uygulamaların profilinize yüklenmesi için yetki veriyorsunuz. Bu da kişisel bilgilerinizin üçüncü şahıslarla paylaşılmasına olanak sağlıyor. Facebook bu bilgilerinizi reklam verenlerle paylaşıyor. Örneğin, bebek eşyaları satan bir mağazanın reklamı
belli bir yaş grubundaki kadınlarla, onlara hitap edecek şekilde paylaşılıyor. Facebook, bilgilerinizi paylaşarak kullanıcılara göre odaklanmayı kolaylaştırıyor
Eğer profilinize bir takım gizlilik kısıtlamaları getirmediyseniz bu, arkadaşınız olmayan kişilerin Google ya da diğer arama motorları üzerinden bilgilerinize rahatça ulaşmalarına imkan sağlıyor
İlk kurulduğunda Facebook’un ana sayfasında kısmen gizlenmiş bir erkek suratı beliriyordu ve bu Al Pacino’nun manipüle edilmiş bir fotoğrafıydı.
Geçtiğimiz yıl Facebook’ta “The Leaky B@@b” adında emziren annelerle iletişime geçilip sorular sorulabilen bir grup, sosyal ağdan silindi. Facebook, bu gruba, oylamaya açık şekilde emziren annelerin fotoğraflarını yayınladığı ve sözleşme kurallarına uymadığı için dava açtı.
Facebook bazı profilleri isimlere dayanarak, sahte oldukları düşüncesiyle silebiliyor. Örneğin adı Mark Zuckerberg olan sıradan biri bundan ötürü silinebilir.

eray

We are.., This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.

Hiç yorum yok:

Leave a Reply