Responsive Ads Here

25 Nisan 2012 Çarşamba

Nemlendirici Alırken bunlara dikkat edin


günlük nemlendiricilerin taşıması gereken koruma faktörü özelliği ile ilgili bilgi veriyor: Tüm canlılar için yaşam enerjisi olan güneş, ozon tabakasının incelmesiyle birlikte, bir tehlike unsuru haline geldi. Yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyonu miktarı arttı ve eskiden sadece UVA ve UVB ışınları yeryüzüne ulaşırken artık UVC radyasyonu da dünyamıza ulaşmaya başladı. Kısa dalga boylu olan UVA, cildin erken yaşlanması ve kırışmasına sebep olurken; UVB ve UVC ise deri kanseri riskini arttırıyor. Bu yüzden de sadece deniz ya da havuz kenarında güneşlenirken değil, günün her saatinde güneşten korunmamız büyük önem taşıyor. Dolayısıyla özellikle yaz-kış güneşe direkt maruz kalan yüzümüze kullandığımız nemlendiricilerin güneşten koruma özelliği taşıması gerekiyor.
En az kaç faktörlü nemlendiriciler kullanmalıyız?
Günlük kullanım için gerekli olan nemlendiriciler en az SPF 30+ olmalıdır. SPF (Sun Protection Factör) bir rakamla belirtilen bu özellik, ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir (Özellikle UVB’ye karşı) Günlük kullanım için iyi bir nemlendirici; kokusuz, parfümsüz, nonallerjik özelliklede olup; en az SPF 30 + olmalıdır.
SPF özelliği olmayan günlük nemlendiriciler cilt lekelerine neden olur mu?
Evet! Güneşin istenmeyen bir diğer etkisi ise cildimizde istenmeyen lekelere yol açmasıdır. Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere zarar verir. UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak için hücrelerin etrafında bulunan melanositler (derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler) çoğalmaya başlar ve deride koyu kahverengi renk değişimi (bronzlaşma) gözlenir. Yani güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır. Güneş koruyucu içermeyen nemlendiriciler; cildimizi savunmasız bırakacağı için istenmeyen lekelere neden olur. 
Araba kullanırken, sabah evden çıktığımızda, yürüyüş yaparken maruz kaldığımız güneş ışınları cilde ne kadar zararlıdır?
Bizler güneşten korunmayı sadece tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa günlük yaşamımızda farkında olmadan maruz kaldığımız güneş ışınları da aynı ölçüde zararlıdır. Gün içinde maruz kaldığımız hasarın yıllar içinde oluşturacağı etkiyi total olarak düşündüğümüzde çok anlamlıdır. Dolayısıyla; özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz, boyun, ense, göğüs, eller ve kollara evden çıkmadan önce güneş koruyucu uygulanması; hem derimizin genç kalması, hem de ileride oluşabilecek deri kanseri riskini azaltmak açısından büyük önem taşır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder